Кір йде на рекорд, зате грипу наразі немає: лікарі б'ють на сполох

Кір йде на рекорд, зате грипу наразі немає: лікарі б'ють на сполох

Незважаючи на наявність вакцин в аптеках, від грипу прищепилося всього 24 тисячі осіб.

У МОЗ б'ють на сполох – з початку року в нашій країні захворіли на кір уже понад 36 тисяч осіб, з яких 22 тис. – діти. Це всемеро більше, ніж за весь минулий рік, коли було зафіксовано 4782 випадки. 2018-го вже померло 15 осіб, 11 з них діти. За роки незалежності рекордним за рівнем захворюваності на кір став 2006-й – перехворіло 43 тис. українців. У МОЗ кажуть, що якщо нинішня динаміка зростання захворюваності збережеться, то 2018-й може побити сумний показник.

За офіційними даними, найбільше хворіють у Львівській (7364 особи), Івано-Франківській (3612) і Закарпатській областях (3459). Найменше – в Луганській (16 осіб), Херсонській (218) та Сумській (273) областях. У Центрі громадянського здоров'я при МОЗ кажуть, що основна причина епідемії, що насувається, – погане охоплення вакцинацією проти кору попередніми роками. Щоб зупинити зростання захворюваності, місцевій владі радять вводити карантини, а звичайним громадянам – прищеплювати дітей і себе, в разі якщо було пропущене одне з двох обов'язкових щеплень.

"Зупинити спалах кору може колективний імунітет. Коли не менше 95% українців будуть вакциновані проти кору, захворювання піде на спад і захищеними будуть навіть ті, хто не може робити щеплення за медпоказаннями", – підкреслюють в Центрі.

За їх даними, в країні досить вакцин проти кору – понад 600 тис. доз в наявності як в лікарнях, так і в аптеках. При цьому щеплення проти кору безкоштовні для всіх дітей і навіть для деяких категорій дорослих – студентів, вчителів, медиків і військових.

Паралельно з кором в країні вже почався розпал ГРВІ – станом на кінець жовтня вірус підхопило понад 161 тис. осіб. А ось грип поки обходить нашу країну стороною – цього сезону ще не зафіксовано жодного випадку.

На думку лікарів, таке "запізнення" грипу – хороший привід вакцинуватися – імунітет виробляється близько двох тижнів. Два види вакцин (французька та корейська) вже є в аптеках. Ціни на дозу коливаються від 250 до 350 грн.

Однак попит на них залишає бажати кращого. Минулого місяця проти грипу зробили щеплення тільки близько 24 тис. осіб – це менше однієї десятої відсотка від усього населення України. Втім, минулого року ситуація була не набагато краще – зробили щеплення лише 0,5%. В аптеках "Сегодня" підтвердили сумну тенденцію: вакцини проти грипу запитують рідко.

"Зазвичай попит трохи зростає в грудні, а зараз вакцину беруть одиниці", – розповіли провізори.

Одного щеплення мало
Один з останніх випадків смерті через кір був зафіксований 27 жовтня в Мукачеві на Закарпатті. Хворобою заразився 12-річний хлопчик з села Страбичово. Коли він потрапив до лікарні, його стан був тяжким, йому діагностували кір. Стан дитини стрімко погіршувався, і незважаючи на зусилля медиків, вона померла. Хлопчик був щеплений від кору тільки один раз. Зараз з'ясовується, чому не було другого щеплення.